Cestování bez pasu

13.08.2018

Většina lidí má asi cestování spojené s tím, že potřebují mít cestovní pas. Pokud ho ještě nemáte, nevadí. Klidně vyražte do světa i bez pasu. Do spousty zemí totiž nám z České republiky stačí jen občanský průkaz.

Občanka místo pasu

V celé Evropské unii platí české občanské průkazy jako cestovní doklad stejně jako pas. A většinou stačí, aby občanský průkaz byl platný alespoň po celou dobu, kdy v té cizí zemi jsme. Pas není nutný taky ještě v několika dalších zemích, které do Evropské unie nepatří.

Země, kam můžeme jen s občankou

Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jižní Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Při cestě do Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Albánie, Makedonie, Moldávie a Srbska je nutné, aby občanský průkaz platil minimálně 3 měsíce po návratu domů.

Píše se o tom na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

S občankou mimo Evropu

Trochu překvapivě to jen s občanským průkazem jde i mimo Evropu. Jedná se ale jen o země, do kterých se dá letět přímou linkou ze států EU nebo Schengenského prostoru: Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Martin (francouzská část). Jakmile je ale cestou nějaké mezipřistání, i neplánované, potřebujete pas.

Další informace na webovkách Ministerstva vnitra ČR.

Kam to bez pasu nejde

V Evropě musíte mít pas při cestě do Běloruska, Ruska, Turecka a Severního Kypru, Ukrajiny a Grónska.

Přes evropské hranice už to bez pasu nejde vůbec. Většinou navíc platí podmínka, že pas musí být platný i nejméně 6 měsíců po vašem návratu domů.

Podmínky se mění

Berte tyhle moje informace jen jako vodítko. Asi se nic nezmění při cestování po Evropské unii. Tady asi budou občanky platit pořád.

Ale při cestách mimo Evropu se ty podmínky můžou lišit od toho, co jsem teď napsala. Tak si to před cestou radši vždycky ověřte. Třeba na internetu na stránkách Ministerstva zahraničí. A nebo si zavolejte na zastupitelský úřad země, do které jedete.

Jak cestují děti

Každé dítě, které cestuje do zahraničí, musí mít svůj vlastní cestovní pas, nebo občanský průkaz. Platí to, i když jedeme třeba s babičkou a dědou k moři, nebo se školou na výlet.

Jak zažádat o dětskou občanku?

  • se strojově čitelnými údaji
  • dětem do 15 let se vydává občanský průkaz s platností 5 let
  • poplatek za dětskou občanku je 50 Kč
  • občanský průkaz se vydává do 30 dnů od žádosti
  • žádost se vyplňuje na městském úřadě, kde dítě také vyfotí
  • předkládáte rodný list dítě, případně předchozí občanský průkaz
  • (doklady můžete předložit v originále, nebo v ověřené kopii)
  • s občanským průkazem můžou děti cestovat po zemích EU (přesněji v Schengenském prostoru)

Dětem by měl stačit pas, nebo občanka. Ale pro jistotu je lepší, aby rodiče dali dětem s sebou písemný souhlas zákonného zástupce s vycestováním dítěte.

Víza

Úplně samostatná věc jsou víza. Vízum je povolení, že do té země smíte jet, že vás tam pustí.

Ale o tom napíšu zase někdy jindy.