Fotíme na cestách 1.

25.07.2018

Fotky jsou památkou na naše cesty. Fotky nám připomínají, kde jsme byli, jaké to tam bylo, co jsme tam dělali... Proto fotíme skoro všichni. Na každé cestě pořídíme takových pět až šest tisíc fotek, ze kterých pak vybíráme ty nejlepší. Z těch si sami pro sebe děláme na památku fotoknihu.

Tahle série článků není dokonalým návodem, jak fotit. Ale spousta lidí se mě ptala, jak a čím fotíme. Tak tady jsem to sepsala.

ČÍM FOTÍME

Mamka...

...má velký foťák Sony DSC-HX400V. Občas si ho od ní půjčím, ale většinou ho má jenom ona. Máma takhle fotí všechno v dálce, různé drobnosti a nebo tam, kde je špatné světlo.

Kromě toho fotí na svůj iPhone 7. Ten používá na něco hodně barevného, protože takovéhle fotky ty mobily umí dobře. A taky když fotí třeba detaily kytek a tak.

Taťka...

...fotí jenom na svůj mobil. Proto fotí většinou takové věci, které nepotřebují moc přibližovat, protože pak jsou ty fotky míň ostré. S naším velkým foťákem to táta nějak neumí a hlavně ho nebaví nosit.

Nedávno jsem tátu taky naučila, jak mobilem fotit třeba nějaký detail tak, aby pozadí za ním bylo rozmazané.

Táta má teď Samsung Galaxy S6, který umí fotit zpředu i zezadu a umí ještě vybarvenější fotky, než mámin iPhone. A stejně jako mamka a já táta rád fotí panoramatické fotky.

Fotky z auta

Táta taky nejvíc z nás dělá "rychlé fotky". Něco, co může rychle zmizet. Nebo fotí za jízdy z auta. Ty fotky nejsou dokonalé, často je na nich něco lehce rozmazané, nebo nějaký odlesk. Ale Daří se mu tak vyfotit i to, co by nám jinak úplně uteklo.

Táta fotky už během cesty třídí. Nepovedené maže, nebo dělá různé výřezy a tak. On ten jeho mobil totiž nemá paměťovou kartu, všechno se mu ukládá jen do paměti telefonu. Tak musí šetřit místem.

Já...

...většinou fotím na svůj Samsung S3. Mamka s taťkou mi často říkají, že mám skvělé nápady. Fotím totiž z různých zvláštních úhlů, detaily a vůbec fotky, které oni dva moc nefotí. Ráda je pak různě upravuju, dávám jim barevné filtry, dělám z nich černobílé fotky a tak.

Když to jde a máme připojení k internetu, tak hned některé fotky dávám na svůj Instagram, nebo na Facebook.

Focení pod vodou

Na cesty s sebou vozíme i nepromokavé obaly na mobily. A k moři i vodovzdorný foťák na focení přímo pod vodou. Díky tomu máme obrázkové vzpomínky i na naše výpravy pod hladinou.


Nejsme profesionálové

Na cestách chceme něco vidět a zažít. Nejezdíme jen kvůli focení. Fotky jsou pro nás něco navíc.

Mluvím o tom proto, že nikdo z nás neumí nastavovat clony a citlivost a všechny tyhle věci na hrozně chytrých foťácích. A že se toho proto ani vy nemusíte bát.

Nejdůležitější je podle nás prostě fotit a snažit se těmi fotkami jakoby psát nějaký příběh. A když se nám občas povede fotka, která dostává hodně lajků, nebo která vypadá jako od profesionálního fotografa, máme z toho o to větší radost.

Pokračování

Příště vám napíšu, co a jak na cestách fotíme.

Přečtěte si další díly:

Fotíme na cestách 2.

Fotíme na cestách 3.

Děkuju za sdílení a vaše komentáře.