Létáme s miminkem 2.

27.08.2018

Malé děti můžou zvládat cestování letadlem docela v pohodě. Musí se ale hlavně cítit dobře, být v klidu, cítit se v bezpečí. Pak to zvládají dobře. Mám spoustu vlastních zkušeností, hodně jsem toho zažila s bráchou a poslední dva roky i s naší malou sestřičkou.

Přečtěte si taky:

Létáme s miminkem 1.

Miminko v klidu

Když byla Leontýnka úplně malá, maminka ji v letadle často kojila. Vždycky při startu a přistávání. A za letu pak vždycky, když začala být v nepohodě.

Cestování letadlem je dost náročné. My s bráchou a rodiče si to už většinou ani neuvědomujeme. Letěli jsme mnohokrát. Ale i nám třeba zalehnou uši od tlaku v letadle. Malé děti tomu nerozumí a neví, co se děje. Neznámý rámus, houpání letadla při turbulencích a tak. A kojením se uklidní.

Taky jsme se snažili plánovat program tak, aby Leontýnka při startu letadla usnula. S trochou štěstí vydržela prospat celou běžnou cestu, dvě tři hodiny.

Dětský bezpečnostní pás

Děti do dvou let v letadle většinou cestují na sedadle rodičů. Dostávají vlastní bezpečnostní pás, který se připíná na ten rodičovský. Měl by být zapnutý stejně jako ten dospělý - při startu a přistání a když to nařídí kapitán letadla, například při turbulencích.

Nevím, jakou máte zkušenost vy, ale Leontýnku to s pásem opravdu nebaví. Strašně s ním bojuje. Mamka s taťkou se snaží Leontýnku poutat jen když je to nezbytně nutné a letušky nás kontrolují. Možná je to trochu nebezpečné, ale pro Leontýnku je to velká úleva.

Postýlka v letadle

Někdy je možné objednat si půjčení postýlky. Musíte si to zjistit předem u té firmy, se kterou poletíte. Když postýlky mají, je potřeba si zajistit sedadlo v první řadě, hned u záchodku. Postýlka se připevňuje na stěnu před vámi. Ale unese většinou jen asi 10 kilo a není moc velká. Leontýnka v ní cestovala asi dvakrát asi do půl roku. Pak už byla moc velká.

Jiná finta je, že si objednáte sedadlo v první řadě a spící dítě položíte na zem pod sebe. Leontýnce se tak spalo docela dobře.

Autosedačka v letadle

Autosedačku jsme s sebou vozili dva roky. Měla skládací držadlo, takže se dala uklidit do zavazadlového prostoru nad hlavou. Leontýnku jsme do ní ale během cesty nedávali. Museli bychom totiž koupit samostatné sedadlo. Vozili jsme ji, aby při cestách na letiště a z letiště v autě měla Leontýnka správnou velikost i tvar sedačky.

Něco osobního

Skvěle funguje, když si Leontýnka s sebou veze nějakou osobní hračku. Něco, co má hodně ráda. Usnadňuje jí to i dlouhé cesty. K druhým narozeninám dostala takový kufřík na kolečkách, vypadá jako tygřík. A Leontýnka na něm může sedět a jezdit po letišti. Vždycky se hrozně vyblbneme.

Příště napíšu něco o očkováních a zdravotních nebezpečích na cestách.

Přečtěte si taky:

Létáme s miminkem 1.

Děkuju za sdílení a vaše komentáře.