Zdravotní rizika na cestách

03.09.2018

Často se při cestách do světa mluví o nutném očkování. My jsme si na to udělali vlastní názor vyzkoušený na spoustě cest i do takových zemí, jako je Peru, Indie, nebo Madagaskar.

ilustrační foto

Jen jednou jsme zažili, že na hranicích kontrolovali, jestli máme doporučené očkování. Byla tam tehdy nějaká epidemie, nebo co. Jinak to nikoho nezajímá. Povinná očkování jsou, jak jsme slyšeli, snad jen do několika zemí v Africe.

Naše očkování

Očkovaní jsme proti žloutence, klíšťatům a chřipce.

Před cestou mimo Evropu se vždycky jdeme poradit do Očkovacího centra. Když to považovali za vhodné, nechali jsme se naočkovat ještě proti břišnímu tyfu, vzteklině a malárii.

Většina očkování je totiž jen doporučená. To znamená, že v zemi, do které chcete jet, ta nemoc je. To ale neznamená, že se s ní setkáte. Mamka s tátou se vždycky radí, jestli bude stačit, když budeme dodržovat hygienu a budeme opatrní, nebo jestli je očkování nutné.

Platí to i pro Leontýnku.

První dva roky, kdy kromě běžných dětských očkování stejně žádná jiná dostat nesměla, jsme jezdili jen tam, kde je opravdu bezpečno.

Nevolnosti na cestě

Asi všichni jsme někdy na cestě měli průjem, nebo se nám udělalo špatně. Většinou si z toho nic neděláme. S sebou si vozíme vyzkoušené léky proti takovým problémům. Tak prostě jen upravíme program a snažíme si hlavně odpočinout a vyležet to. Není to ale důvod pro to, abychom zůstávali doma.

Hlídáme si, jako vodu pijeme, pro Leontýnku si vozíme vlastní jídlo a celkově jsme "zdravě opatrní", jak říká táta.

A je to v pohodě :)

Děkuju za sdílení a komentáře :)